SHoT-resultatene er klare

Studentliv Studentliv

Studentenes helse- og trivselsundersøkelse (SHoT) gir et omfattende bilde av hvordan studentene i Innlandet har det. For oss blir resultatene et viktig verktøy for å videreutvikle tjenestene våre for å møte studentenes behov.

SHoT er Norges største studenthelseundersøkelse og gjennomføres hvert fjerde år. I år har studenter fra hele Innlandet delt sine erfaringer om alt fra psykisk og fysisk helse til økonomi, læringsmiljø, sosiale forhold og levevaner.

For Studentsamskipnaden i Innlandet (SINN) er resultatene et viktig verktøy for å utvikle tjenestene og tilbudene som møter studentenes faktiske behov.

– SHoT gir oss et unikt kunnskapsgrunnlag. Resultatene hjelper oss å forstå både de utfordringene som er felles for studentene våre og forskjellene mellom campusene. Det gjør oss bedre rustet til å utvikle målrettede tiltak der behovene er størst, sier velferdssjef i SINN, Eva Tveit.

Forskjeller mellom campus

Undersøkelsen viser at studentgruppen i Innlandet skiller seg fra det nasjonale bildet på flere områder. Færre studenter har flyttet til studiestedet sitt enn på landsbasis. Samtidig bor flere alene. Mange kombinerer studiene med jobb, og dette gjelder særlig nettstudenter og studenter ved mindre campus. Flere opplever også økonomiske utfordringer knyttet til utgifter og gjeld.

Resultatene viser dessuten at studentenes opplevelser varierer mellom studiestedene. Det gjelder blant annet psykisk helse, trivsel, fysisk aktivitet og opplevelsen av studiehverdagen.

Psykisk helse er fortsatt et viktig tema

På flere områder følger studentene i Innlandet de nasjonale trendene, men undersøkelsen viser også enkelte særtrekk. Flere studenter oppgir at de har en psykisk lidelse eller diagnose sammenlignet med det nasjonale gjennomsnittet. Søvnproblemer forekommer også oftere blant studenter i Innlandet enn nasjonalt.

Lillehammer og Hamar er blant campusene som rapporterer høyest forekomst av psykiske plager, ensomhet og søvnutfordringer. Samtidig er det også her flest studenter oppgir å ha søkt og mottatt hjelp. Dette samsvarer med bruken av våre samtale- og rådgivningstjenester.

Undersøkelsen viser samtidig at mange studenter opplever god livskvalitet. Særlig studenter på Lillehammer, Hamar og Rena rapporterer høy trivsel og livskvalitet.

Helse, søvn og fysisk aktivitet

Resultatene peker på at studenter i Innlandet generelt rapporterer mer tretthet, søvnproblemer og enkelte fysiske helseplager enn studenter på landsbasis.

Mange oppgir også lavere fysisk aktivitet enn ønskelig, og flere rapporterer overvekt eller fedme. Forskjellene mellom campusene er imidlertid store. Elverum og Lillehammer scorer høyt på trening og fysisk aktivitet, mens nivået er lavere blant studentene på Hamar og Rena.

Samtidig viser undersøkelsen at studentene i Innlandet generelt har et lavere forbruk av rusmidler enn det som rapporteres nasjonalt.

Økonomi påvirker studenthverdagen

En tydelig tendens i SHoT 2026 er at mange studenter opplever økonomisk press. Mange jobber ved siden av studiene, ofte i betydelig omfang. Flere oppgir også bekymringer knyttet til personlig økonomi og gjeld. Dette er utfordringer som kan påvirke både trivsel, læringsutbytte og studieprogresjon.

Viktig grunnlag for videre arbeid

For SINN er SHoT-resultatene mer enn statistikk. De brukes aktivt som grunnlag for utvikling av studentvelferd, helsetjenester og forebyggende arbeid.

– Vi vet at studentenes behov ikke er de samme på alle campus. Derfor er det viktig å ha lokale data som gjør det mulig å tilpasse tilbudene. SHoT gir oss nettopp denne innsikten, sier Tveit.

Resultatene vil inngå i det videre strategiske arbeidet med studentvelferd i Innlandet, både regionalt og lokalt på de ulike studiestedene.

Slett campus-cookie!